Kahvenin çeşidini, aromasını, yoğunluğunu ve tadını seçmek kadar kahvenin yapılacağı makineyi de seçmek oldukça detaylı yaklaşım gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle piyasada bulunan filtre kahve makine çeşitlerini özellikleri açısından değerlendirmek, araştırmak ve denemek kahve tutkunları için doğru tadı ve uygun pişirme aracını bulmak anlamına gelen bir yolculuktur. Kahve cezbedici tutkusunun yanında filtre kahve makinelerin ekonomik ve kahve severleri hayal kırıklığına uğratmayacak özellikleri ise artı yönler.

Kahve makinesi alırken dikkate alınması gereken bazı özellikler vardır. Uzun süredir filtre kahve demleme ve pişirme yöntemleri benzerlik arz etse de markaların makinelerinin birbirine kıyasla artıları ve eksileri vardır. Dünyada ve özellikle son zamanlarda ülkemizde de neredeyse hemen her eve giren filtre kahve makineleri piyasada marka-model-özellik olarak oldukça geniş bir ürün yelpazesinde kahve severlere sunulmaktadır. Ancak kabul etmek gerekir ki piyasadaki ürünlerin büyük bir bölümü birbiri ile aynı veya yakın özellikleri göstermektedir. O halde filtre kahve makineleri nitelik ve kalite olarak birbirleri ile nasıl kıyaslamak gerekir? Bu sorunun yanıtı, inceleme altına alınan filtre kahve makineleri üzerinden ve sunduğu tecrübeden yola çıkarak tercih sahibi olan sizler tarafından verilecektir.

Piyasadaki en iyi filtre kahve makinelerini ele almadan önce kaliteli bir makinede olması gereken veya olması tercih edilebilen özellikleri değerlendirmek, karar verme açısından yararlıdır. Buna göre filtre kahve makinelerini değerlendirirken temelde 10 özellik referans alınmaktadır. Bu özelliklere göre de revaçta olan 8 farklı marka ve model incelemesi sizlere sunulmaktadır.

Filtre Özelliği

Filtre kahve makineleri kağıt filtre ve metal filtre özellikleri ile piyasaya sunulmaktadır. Makineler genellikle metal filtre özelliği standart olacak şekilde zaman zaman da plastik filtre ile piyasaya sunulmaktadır. Plastik filtre kullanımı önerilmemekle beraber temizlik ve tat açısından kullanıcıyı kaliteli kahve zevkinden mahrum bırakabilir.

Metal filtreli makineler, kağıt kullanım masrafı yaratmadığı için kullanıcılar açısından bir avantaj sağlamaktadır. Ancak kağıt filtre fiyatları çok yüksek düzeylerde olmadığı için lezzet ve yoğunluk zevki açısından bir masraf kalemi olarak değerlendirilmeyebilir. Kağıt filtre gerek kahve tortusunu süzmek gerekse lezzet yoğunluğu açısından kahvenin yağını da süzebildiği için tercih edilebilir. Aynı zamanda kahve tortusunu da süzebildiği için hem karaf dibinde hem de fincanda kahve tortusu ile karşılaşma ihtimaliniz yoktur.

Süzme özelliğinin yanında temizlik konusu da kağıt filtre tercihini kuvvetlendiren bir nokta. İşiniz bittiğinde kullanılmış kağıt filtreyi hazneden çıkarıp yenisini hazneye yerleştirmek hem pratiklik hem de temizlik konusunda makinenin ömrünü uzatan ve kullanıcıyı zahmetten kurtaran bir yöntem. Yani temizlik, lezzet, kalite ve kahvenin berraklığı konusunda kağıt filtre metal filtreye göre oldukça avantajlıdır.

Zamanlama Özelliği

Piyasadaki bazı makinelerin zamanlama özelliği, kahve yapmanın zamanını ayarlamaya olanak tanımaktadır. Yani istediğiniz zaman kahve ve suyu makineye ekleyip, zamanlamasını ayarlayıp istediğiniz saat makinenin başlamasını ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak makinenin kaç saat boyunca çalışıp karafı sıcak tutmasını istiyorsanız buna göre ayarlanabilen fonksiyonlu olan cihazlar da piyasada mevcuttur.

Aroma Özelliği

Makinelerdeki aroma fonksiyonu, suyun akışının hızlı ya da yavaş olarak akmasını sağlayarak istenen sertlik veya yumuşaklık oranını ayarlayabildiğiniz bir özelliktir. Bazı kahvelerin sertlik ve yumuşaklık aroması değişiklik arz edebilir ve buna göre kahve içim zevkinizi yaşayabilirsiniz.

Su Hazne Kapasitesi

Kahve tüketen kişi sayısına bağlı olarak hazne miktarı değişebilir. Genellikle küçük boy kahve fincanları baz alınarak belirlenen hazneler kullanım tercihini yansıtmayabilir. Bu nedenle kahve içerken kullanılan fincan hacmine göre hazne değerlendirmesi yapılabilir.

Çıkarılabilir Su Haznesi

Su haznesinin makineden çıkarılabilir oluşu temizlik veya kireçten kurtulma gibi istekler açısından elverişlidir. Ayrıca hazneye konulacak su miktarının da hassas ölçüm ile yapılmasını talep eden kullanıcılar bu özelliği oldukça elverişli bulmaktadır.

Öğütme/Değirmen Özelliği

Filtre kahveler çekirdek formunda veya hazır öğütülmüş vakumlu veya açık şekilde satılmaktadır. Vakumlu öğütülmüş formundan ziyade çekirdek kahve tercih edenler için olan bu özellik, kahvenin filtre kahve makinesinde yer alan değirmen ekipmanı ile kullanılabilen bir mekanizmadan oluşmaktadır.

Damlama Emniyeti

Piyasadaki ürünlerin %99’unda bulunan bu özellik, kahve potu yani karafın ısıtma haznesinden çıkarıldığında demleme kısmındaki kahvenin damlamasını önlemektedir. Bu nedenle de gerekli bir özellik sayılmaktadır.

Kendi Kendini Temizleyen Makineler

Kahvenin şebeke suyu ile hazırlanma durumunda meydana gelebilen kireçlenme durumu yalnızca filtre kahve makinelerinde değil kettle, çaydanlık, cezve veya çay makinelerinde de olabilmektedir. Bu özellik su tercihinizi değiştirmeniz durumunda olmazsa olmaz nitelikler arasında yer almayabilir.

Filtre Boyu

Kağıt filtre boyutu olarak ele alınan bu özellik, 2 farklı boyutta üretilen kağıt filtrelere dair bilgi vermektedir. 2 ve 4 numaralı filtreler boyut özelliğidir. 2 numara görece küçük hazneli makineler için 4 numara ise standart ölçüdeki makineler için üretilmektedir.  

Karaf/Pot veya Sürahi

Cam veya metal termos olarak çeşitleri bulunan potlar ısıtma özelliği açısından değerlendirilmektedir. Cam potlarda alttan ısıtma özelliği varken termoslarda ısıtma özelliği yoktur. Aynı zamanda temizlik açısından cam potlu makineler daha kullanışlıdır.

Philips HD7768/80 Filtre Kahve Makinesi

Değirmen özelliği ile piyasaya sunulan cihaz, çekirdek kahveyi öğüttükten sonra haznede tutması ile piyasada öne çıkan ürünler arasındadır. Aynı zamanda 2 saate kadar sıcak tutma özelliği ile kahvenin optimal sıcaklığını bu sürede korumaktadır. Piyasadaki diğer makinelerde olduğu gibi zamanlayıcı, damlama emniyeti gibi özelliklerinin yanında aroma özelliği de bulunmaktadır.

Sinbo Scm-2938 Filtre Kahve Makinesi

Kahve severlere ekonomik ve yer avantajı sağlayan filtre kahve makinesi, tek kişilik kullanım opsiyonu ile neredeyse hemen herkesin alabileceği bir bütçe aralığında yer almaktadır. Haznesi 1,2 litre gibi bir hacimden oluşan cihazın malzemesi ise plastikten oluşmaktadır.

Arzum Ar3058 Brew’N Take Kişisel Filtre Kahve Makinesi

Kişisel kullanıma uygun olan Brew’N Take, su olmadan çalışmasını engelleyen bir sisteme sahiptir. Aynı zamanda makine filtresi çıkarılabilir bu sayede de rahatça temizlik yapılabilmektedir. Kahve haznesi ise çelik termostan oluşmaktadır. Otomatik kapanma sistemi ise yoktur.

Bosch Tka6A044 Filtre Kahve Makinesi

Çıkarılabilir su haznesi ve üç farklı renk seçeneği ile piyasaya sunulan Bosch TKA6A044, piyasadaki diğer makinelere ek olarak bir de aroma özelliğine sahiptir. Filtre kısmı kapak ile tümleşik tasarlanmış olan cihaz diğer makinelere göre biraz daha fazla yer kaplama olasılığına sahiptir.

Russell Hobbs 25610-56 Grind & Brew Cam Sürahi Filtre Kahve Makinesi

Dijital kontrol ekranı, yıkanabilir filtre özelliği, zamanlayıcı, değirmeni, aroma ayarı, saat, duraklatma, öğütme ayarı, otomatik temizleme ve daha birçok özellik bu makine ile kahve severlere sunulmuş durumda. Çekirdek veya öğütülmüş kahve ile kullanım imkanı sunan cihaz, piyasadaki en iyi makineler arasında yerini almış durumdadır.

Siemens EQ300 TI353204RW Otomatik Kahve ve Espresso Makinesi Bronz

Farklı türde kahvelerin yapılmasına olanak tanıyan makine öğütme, süt köpürtme, aroma koruma, zamanlama özelliklerine ek olarak temizleme özelliği ile piyasada bulunan en kaliteli ve çoklu fonksiyona sahip makinelerden birisidir.

Nespresso Latissima Pro F456 Silver Kahve Makinesi

Damlama emniyeti, otomatik kapanma ve aroma özelliği ile kapsül kahve deneyimini kullanıcılara sunmaktadır. piyasadaki gurma kahve lezzet severler için cazibe yaratan makine kolay bir kullanım ve şık bir tasarım sunmaktadır.

Fakir Vienna Filtre Kahve Makinesi

Piyasadaki diğer cihazlara nazaran uygun fiyatlı bir ürün olduğu için sık tercih edilen ürünler arasındadır. Haznenin küçüklüğü ve kahvenin demlendiğinde doğrudan kupaya akması ile tek kullanımlıktır. Çok fazla yer kaplamaz ancak cihaz tamamen plastikten üretilmiştir

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.